Іноземних інвесторів лякає непрозорий податковий кодекс, а не війна на сході України

Опубліковано в Новини АППУ Понедельник, 20 Ноябрь 2017 11:19

 

Джерело: Front News International

18112017.jpg 1012850021

Київ: Рівень української економіки зростатиме лише після створення сприятливого бізнес-клімату у країні. Саме тому держава має припинити бачити у бізнесі кримінал, ухвалити ліберальний податковий кодекс та надати підприємствам можливості розвитку. Саме за таких умов до України зайдуть і іноземні інвестори, яких сьогодні лякає зовсім не війна на сході країни, а саме непрозоре податкове законодавство. Про це в інтерв'ю Front News International розповів президент Асоціації платників податків і колишній Надзвичайний і Повноважний посол Грузії в Україні Григол Катамадзе.


Front News International: Коли в Україні можуть ухвалити проект податкового кодексу, який розроблено асоціація платників податків?

Григол Катамадзе: Зміни останніх років не дають належного ефекту, на який очікує бізнес, суспільство і держава. Тому за ми останній рік ми узгодили з українським бізнесом проект нового податкового кодексу. На початку літа ми передали його і Кабінету міністрів, і фракціям, і профільним комітетам. Ми сподіваємось, що сумісними зусиллями всієї бізнес-спільноти і парламенту у першому півріччі наступного року буде прийнятий системний новий документ, який називається ліберальний податковий кодекс.

FNI: Які зміни до податкового законодавства пропонує оновлений проект кодексу?

ГК: Головне, що ми пропонуємо, це залишити дев’ять податків з існуючих тринадцяти: п’ять загальнодержавних і чотири місцевих. По-перше, це буде зроблено завчасно, за півроку до початку нового фіскального року. Одним з головних розділів нашого податкового кодексу є зміна податку на виведений капітал. Зараз це розглядається як окремий законопроект, який вже узгоджено з Кабінетом Міністрів України і є невід’ємною частиною нашого кодексу. Але Кабмін не подав його на розгляд до Верховної Ради, а направив до Ради Реформ. Нажаль, втрачається час. Тому я не переконаний у тому, що парламент встигне прийняти цей законопроект у цьому році.

Ми пропонуємо об’єднати в один податок два існуючих податки: на єдиний соціальний внесок і податок з доходів на фізичних осіб. Сьогодні це близько 41% разом. Ми пропонуємо залишити його разом з прийняттям. Тобто, це неможливо робити окремо. Разом з прийняттям і вступом в дії ліберального податкового кодексу, встановити його на рівні 32% і кожен рік скорочувати. Скажімо, якщо кодекс прийнятий і він вступив в дію у 2019-му році цей об’єднаний податок буде на рівні – 32%, через рік у 2020-му році, він буде на рівні – 28%, а уже на третій рік – 20%.

FNI: Чи буде скасовано спрощену систему оподаткування?

ГК: Сьогодні існує багато дискусій щодо того, що ми знищуємо спрощену систему. Але ми переконані в тому, що спрощеною системою сьогодні зловживає великий бізнес, треба це зупиняти. Багато років тому, коли держава наприкінці 90-х не мала можливості давати робочі місця, той парламент подумав і прийняв закон про спрощену систему оподаткування. Згадайте, скільки з’явилось невеликих підприємств, малого бізнесу. Але потім знайшлись винахідливі люди, які почали цим зловживати. Якщо ви зайдете у великий маркет, ви побачите, що це великий бізнес. Насправді ж, у чеку, ви дізнаєтесь, що це ФОП. Це потрібно завершувати.

Ми пропонуємо новий підхід до мікробізнесу. Наприклад, перша категорія мікробізнесу: обсяг доходу на рік у 2 мільйона, вони будуть сплачувати фіксований податок 500 гривень на місяць, не будуть застосовувати РРО і не треба до них чеплятись. Ми переконані, що через три роки матимемо від такого бізнесу більше 5-ти мільйонів. До державного бюджету надійдуть дуже великі гроші.

FNI: Які зміни пропонуються новим кодексом у сфері декларування фізичних осіб?

ГК: Разом із вступом в дію проекту нового ліберального кодексу буде оголошення одноразового добровільного декларування доходів фізичних осіб на 6 місяців. Мається на увазі, що кожен громадянин зафіксує всі свої статки без сплати податку. Потім вже необхідно контролювати, хто зафіксував одне, а витрачає - інше.

 

FNI: Зміни у податковому законодавстві можуть суттєво виправити ситуацію в економіці України?

ГК: Ми чуємо від наших європейських колег, що низькі податки і прозорий Податковий кодекс призведуть до високого рівня економіки. Якщо ж будуть високі податки, відповідно, буде і низький рівень економіки. Опоненти будуть говорити, що у Польщі або у Німеччині високі податки. Але так виглядає ситуація саме сьогодні, коли ці країни встали з колін і мають успішний бізнес. Коли ж доля валового внутрішнього продукту у Польщі – 67%, у Великій Британії – 97%, а в Україні – 10%, про що ми говоримо?! Я переконаний, що лібералізація (податкового законодавства – FNI) надасть сильного поштовху для розвитку української економіки. Потім після трьох років мораторію на зміни податкового законодавства, ми повернемось, і, можливо, буде необхідність у підвищенні податків.

FNI: Чи враховано міжнародний досвід під час розробки ліберального податкового кодексу?

ГК: Досвід успішних країн демонструє, що коли в них були проблеми спочатку вони проводили дерегуляцію. Це зниження податків, зниження кількості ставок, це лібералізація податкового законодавства. Тільки тоді вони стали успішними країнами. Все останнє, що ми робили, це досвід наших фахівців… До речі, коли ми працювали над проектом ліберального кодексу, я тоді сказав своїм колегам - не треба копіювати, ані грузинський, ані польський, ані сингапурський, ані існуючий податковий кодекс. Існуючий податковий кодекс України – це велике гальмо для розвитку бізнесу. Більше того, це капкан для бізнесу. Ми розробляли проект кодексу саме таким чином, стаючи на місце виробника, аграрія, малого і великого бізнесу.

FNI: Наскільки активно до України заходять іноземні інвестори?

ГК: Я хочу одразу наголосити, що потенційних іноземних інвесторів не лякають війна на сході України, лякає непрозора податкова система і корупція. Існує державна статистика, яка говорить про те, що до України останнім часом приходять інвестиції. Проте це локальні інвестиції. Україні ж потрібен великий і глобальний інвестор, великі гроші. Більше того, я переконаний в тому, що головний інвестор для української економіки – це український бізнес. Я вдячний колишньому прем’єр-міністру Литви за його зусилля з приводу того, що він розробив так званий «план Маршала» для України. Треба дати можливість розвиватись українському бізнесу, адже в середині країни є багато грошей.


FNI: Інвестори з яких країн найбільш активно співпрацюють з Україною?

ГК: На економічному форумі (Ukraine level up - FNI) цікава інвестиційна панель. Ми запросили представників Грузії, щоб вони розповіли, який бізнес-клімат є цій країні, чому саме Грузія сьогодні стала однією з країн першої десятки у рейтингу Doing Business. По-друге, наші грузинські колеги також можуть тут почули про можливості, які є в Україні для інвестування. Саме для цього у нас і була алея стартапів. Я розумію, що це абсолютно невеликий приклад. 10 невеликих стартапів – не показник для України. Важливо, що Україні є багато успішних стартапів, в тому числі, такі, про які ще не знають. Куди б ви не прийшли, в кожному місті і селищі України можна знайти талановитих людей, яким потрібно допомогти. У який спосіб їм можна допомогти, - повинна вирішити держава.

FNI: Чи може Україна перейняти успішний досвід ведення бізнесу в Грузії?


ГК: Коли ми наводимо приклади Грузії, Естонії або Словаччини, багато можновладців не розуміють цього і майже ображаються. Мовляв, що великі зміни можливі лише у невеликих країнах. Я з цим не погоджуюсь. До речі, хоч Грузія і невелика країна, за дуже короткий термін робити там корінні зміни, які були зроблені, було набагато важче, ніж в Україні. Повірте, що це так, але ж це зробили. Я думаю, що не треба переймати досвід інших країн. Необхідно просто робити. Чому ми говоримо про ліберальний кодекс? Чому ми говоримо, що держава повинна зробити перший крок? Справа в тому, що з одного боку є держава, а з іншого – бізнес. Держава бачить у бізнесі кримінал і ворогів, приходить до підприємців з «маски-шоу»... Це потрібно завершувати. Бізнес не може бути ворогом у власній країни. На підприємців необхідно дивитись як на патріотів, які зможуть підняти цю країну. Це можливо, їм лише потрібно надати такі можливості. Це означає не просто «дати з кишені», а прийняти такі умови ведення бізнесу, щоб він міг розвиватись.

У середу, 15 листопада, Григол Катамадзе розповів, що Асоціація платників податків України очікує на ухвалення нового податкового кодексу у першій половині 2018 року. Генеральний секретар Європейської асоціації платників податків Майк Єгер в коментарі Front News International розповів про те, що прийняття нового податкового кодексу важливе для розвитку української економіки. За його словами, запропонована реформа є кроком вперед до спрощення системи сплати податків, легкості створення бізнесу в Україні та припинення тиску на малий і середній бізнес. 27 червня Асоціація платників податків України в Києві підписала меморандум про співпрацю з Європейською асоціацією платників податків.

Спілкувалась Анастасія Світлевська,

 

 

ads
ads
ads
ads
ads